A továbbképzési kötelezettség alól történő mentesítés problémaköre szakvizsga esetében
Az utóbbi napokban a hozzám érkező segítségkérő levelekből egyértelműen kiderült, hogy mi okozza a legtöbb problémát a pedagógus-továbbképzés rendszeréről szóló 419/2024. (XII. 23.) Korm. rendelet értelmezésében és végrehajtásában. Ez a terület vitathatatlanul a korábbi pedagógus szakvizsgákat követő mentesítés kérdésköre. Cikkemben igyekszem értelmezni az ezzel kapcsolatos jogszabályi előírásokat, illetve közreadok néhány olvasói kérdést és az arra adott választ is. Először pontosan idézzük a kérdések tisztázásához szükséges hatályos jogszabályi rendelkezéseket.
Púétv. 70. §: … Nem kell pedagógus továbbképzésben részt vennie annak a pedagógusnak, aki pedagógus-szakvizsgát tett, a vizsgák letételét követő továbbképzési ciklusban.
Korm. rendelet 16. § (2): A pedagógus a pedagógus-továbbképzési kötelezettséget 2025. szeptember 1-jétől az e rendelet szerinti ötéves pedagógus-továbbképzési ciklus keretében teljesíti. A 2025. szeptember 1-jét megelőzően folyamatban lévő pedagógus-továbbképzési kötelezettséget teljesítettnek kell tekinteni.
Korm. rendelet 16. § (3): Az a pedagógus, aki 2023. szeptember 1. és 2025. augusztus 31. között a pedagógus-továbbképzésről, a pedagógus-szakvizsgáról, valamint a továbbképzésben részt vevők juttatásairól és kedvezményeiről szóló 277/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 277/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet] szerinti pedagógus- továbbképzési programot teljesített, a teljesített továbbképzési program meghatározott tanórai foglalkozásainak óraszámát az e rendelet szerinti, választható képzés keretében teljesített kreditként kell elismerni. …
A kérdések és az arra adandó válaszok előtt sarkítsuk a felvetést egy fiktív kérdéssel annak érdekében, hogy eljussunk a problémák gyökeréig, így segítve a szakszerű megoldást!
Fiktív kérdés: Tegyük fel, hogy egy kolléga nagyon régen, például 2010-ben sikeresen teljesítette a szakvizsga (például közoktatási vezetői képzés) követelményeit és diplomát kapott. Vajon érvényes-e esetében a Púétv. fent idézett 70.§-ának előírása, és ennek alapján jogosult-e a továbbképzési kötelezettség alóli mentesítésre az új továbbképzési rendszer szerint 2025. szeptember 1-jén induló továbbképzési ciklusban.
Válasz a fiktív kérdésre: A jelzett szakvizsga nagyon régen, 2010-ben történt, tehát ha a Púétv. 70.§ rendelkezését (vagy a korábbi időszakban nagyon hasonló tartalommal az Nkt. 62. § (2) bek. szerint) alkalmazni kívánjuk, akkor a mentesség a szakvizsga megszerzését követő továbbképzési ciklusban járt számára. Ez nyilvánvalóan nem lehet a 2025. szeptember 1-jén induló továbbképzési ciklus. Ugyanezt az okfejtést kell alkalmaznunk a későbbi időszakban szerzett szakvizsgák esetében minden olyan alkalommal, amikor a szakvizsga megszerzését követő továbbképzési ciklus semmiképpen sem lehet a 2025-ben az új továbbképzési rendszerben induló ciklus, mert közben akár több továbbképzési ciklus is beékelődött. Ha a szakvizsga letételét követő továbbképzési ciklus a 2025. szeptember 1-jén kezdődő továbbképzési ciklussal azonos, akkor természetesen az új ciklusra jár a mentesítés. Előre kell bocsátanunk, hogy a pontos válaszhoz nélkülözhetetlen az érintett pedagógus egyes továbbképzési ciklusai kezdő- és befejező dátumának pontos ismerete. Nézzünk konkrét példákat!
Kérdés: Igazgatóként szeretném kérdezni, hogy ha közoktatás-vezetői szakvizsgámat 2020. június 10-én szereztem, mikor indul a következő továbbképzési ciklusom?
Válasz: Azt kell pontosan meghatároznunk, hogy az adott esetben mit jelent a Púétv. 70. §-ban „a vizsgák letételét követő továbbképzési ciklus”, amelyre a továbbképzési kötelezettség alóli mentesítés vonatkozik.
Ha a kolléga előző hétéves továbbképzési ciklusa például 2018. szeptember 1-től 2025. augusztus 31-ig tartott, akkor a következő (immár az új Korm. rendelet szerint meghatározandó) továbbképzési ciklusa 2025. szeptember 1-től 2030. augusztus 31-ig tart. A szakvizsgáját az előző továbbképzési ciklusa alatt 2020-ban szerezte, tehát a mentesítés a „vizsgák letételét követő” következő továbbképzési ciklusára, azaz 2025-2030 között illeti meg.
Ha azonban a 2020-ban szerzett szakvizsgája az előző pl. pl. 2016. szeptember 1-től 2023. augusztus 31-ig tartó továbbképzési ciklusban történt, akkor a vizsgák letételét követő továbbképzési ciklus még a korábbi kormányrendelet szerint meghatározható 2023. szeptember 1-től 2030. augusztus 31-ig tartott volna, amire megillette a továbbképzési kötelezettség alóli mentesítés. Ez a továbbképzési ciklus azonban a Korm. rendelet 16. § (2) bekezdése szerint megszakadt, mert új jogszabály lépett életbe. Az új Korm. rendelet szerint 2025. szeptember 1-jén induló továbbképzési ciklus ebben az esetben már nem a szakvizsga letételét követő továbbképzési ciklus, mert az 2023-tól 2030-ig tartott volna. Ebben az esetben tehát a 2025. szeptember 1-jén induló továbbképzési ciklusra (a szakvizsga letételét követő második ciklusra) már nem jár a továbbképzési kötelezettség alóli mentesítés.
Ugyanez a helyzet minden olyan esetben, amikor a szakvizsgát tett kolléga előző továbbképzési ciklusa 2017. szeptember 1-jén vagy azt megelőzően indult, tehát 2024. augusztus 31-én vagy azt megelőzően fejeződött be. Ezekben az esetekben a szakvizsga letételét követő továbbképzési ciklus 2024-ben, 2023-ban, 2022-ben vagy azt megelőzően indult el, tehát a szakvizsga letételét követő továbbképzési ciklus semmiképpen nem azonos a 2025. szeptember 1-jén az új szabályok szerint induló ciklussal. Ezekben az esetekben tehát a szakvizsgát követő mentesítés 2025. szeptember 1-jétől nem jár az érintett kollégának.
Kérdés: Közoktatás-vezetői szakvizsgámat várhatóan 2025 decemberében fogom megszerezni. Jár-e számomra a következő, azaz 2025. szeptember 1-től 2030. augusztus 31-ig tartó új továbbképzési ciklusban a továbbképzési kötelezettség alóli mentesítés?
Válasz: A Púétv. 70. §-ában úgy rendelkezik, hogy a szakvizsga letételét követő továbbképzési ciklusban jár a továbbképzési kötelezettség alóli mentesítés. A Korm. rendelet úgy rendelkezik, hogy a már több éve a pályán lévő pedagógusok következő továbbképzési ciklusa 2025. szeptember 1-től 2030. augusztus 31-ig tart. A 2025. december hónapban sikeresen abszolvált szakvizsga már erre az új ötéves továbbképzési ciklusra esik, tehát ebben az esetben a következő továbbképzési ciklus a 2030. szeptember 1-től 2035. augusztus 31-ig tartó ciklus lesz, amelyre a kérdezőt megilleti a mentesség.
Kérdés: Nekem nem világos, hogy aki a jogszabályban meghatározott 2023. szeptember 1. és 2025. augusztus 31. közötti időszakban szerzett szakvizsgát – ez is beleesik még az előző hétéves ciklusba –, az mentesül-e a 2025. szeptember 1-jén induló ötéves ciklusban a továbbképzési kötelezettség alól, vagy csak részben, a választható képzések alól?
Válasz: A kérdésben összekeveredik az előző ciklusban szerzett szakvizsga után a következő ciklusban járó mentesség és a kérdésben jelzett időszakban teljesített továbbképzésnek a 2025-ben kezdődő ciklusban a választható továbbképzésekbe való beszámíthatósága. A két dolgot érdemes különválasztani!
A kérdésre adott válasz – hasonlóan a korábbiakhoz – azon múlik, hogy a jelzett időszakban a kolléga továbbképzési ciklusa meddig tartott. Ha előző továbbképzési ciklusa 2025. augusztus 31-én vagy azt követően zárult (volna), akkor a vizsgák letételét követő továbbképzési ciklus valóban a 2025. szeptember 1-jén az új szabályok szerint indult ciklus, amelyre a mentesítés vitathatatlanul jár. Ha azonban előző továbbképzési ciklusa 2024-ben vagy azt megelőzően zárult, akkor a 2025. szeptember 1-jén az új szabályok szerint induló ciklus már nem tekinthető a vizsgák letételét követő továbbképzési ciklusnak, arra tehát a mentesítés nem jár.
Mivel azonban a kérdésben jelezett időszakban szakvizsgát szerzett, a Korm. rendelet 16. §-ának idézett (3) bekezdése szerint a szakvizsga mint továbbképzés teljesítése és a Korm. rendelet 6. § (3) bekezdése alapján 60 kreditet be kell számítani a választható képzés keretében teljesített kreditként.
Kérdés: 2022 decemberében a pedagógus-továbbképzés keretében teljesítettem a folyamatban lévő továbbképzési ciklusomra jutó továbbképzési kötelezettségemet egy 120 órás akkreditált továbbképzésről kapott tanúsítvánnyal. Beszámítható-e ez a továbbképzés a 2025-ben induló új továbbképzési rendszerbe?
Válasz: A Korm. rendelet 16. § (3) bekezdése csak abban az esetben biztosítja a pedagógus-továbbképzési rendszerben teljesített pedagógus-továbbképzésnek a választható továbbképzések teljesítésébe történő beszámítását, ha a továbbképzést 2023. szeptember 1. és 2025. augusztus 31. között teljesítette. Mivel a 2022 decemberében kiadott tanúsítvány esetében a továbbképzés teljesítése nem ebben az időintervallumban történt, a választható továbbképzések teljesítésébe nem számítható be a szóban forgó továbbképzés.
Kérdés: Azzal a kérdéssel fordulok önhöz, hogy a szeptemberben induló továbbképzési ciklusba be lehet-e számítani a 2024. április 12-én elvégzett Népi játékok, néptánc módszertan 30 kreditpontos akkreditált továbbképzésemet, valamint 60 kredites Tanulási zóna – online élménypedagógiai alapképzést, amelyről 2025. február 18-i dátummal tanúsítványt kaptam? Sajnos az Igazgató Úr azt állítja, hogy csak 60 kreditpontot számolhat el a választható képzések közé.Melyik jogszabállyal tudnám bebizonyítani, hogy a 2023. 09.1-jétől 2025.08.31-ig még beszámítják a szerzett kreditpontokat? Arra kérem, segítsen, küldje el az ide tartó jogszabályt!
Válasz: Mindkét akkreditált képzése beszámítható a választható továbbképzések teljesítésében, hiszen a teljesítés időszaka a Korm. rendelet 16. § (3) bekezdésében meghatározott időszakra esett. A beszámítás azonban összesen legfeljebb 60 pont értékben a választható továbbképzések teljesítésébe számítható be, mert a 16. § (3) bekezdése szerint a teljesített továbbképzési program meghatározott tanórai foglalkozásainak óraszámát az e rendelet szerinti, választható képzés keretében teljesített kreditként kell elismerni. Az „e rendelet szerinti” és a „választható képzés” szövegek egyértelműen azt jelentik, hogy a jelezett időszakban teljesített továbbképzések akkor is csak legfeljebb 60 kredit értékben számíthatók be a választható továbbképzések teljesítésébe, ha a teljesített programok kreditszámának összege 60 pontnál magasabb.
Kelt: 2025. április 15-én
Petróczi Gábor tanügyigazgatási szakértő