A 2025. január 1-jétől érvényes illetményekről a 2025. évi tanárbéremelésről és az ahhoz nyújtott központi költségvetési támogatásról szóló 453/2024. (XII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) rendelkezik.
- Kikre vonatkozik a 2025. január 1-jei illetményemelés
A Korm. rendelet 1. §-ában foglalt rendelkezés szerint a kormány 2025. év január 1-jétől a tanárok számára intézményi szinten átlagosan 21,2%-os tanárbéremelést biztosít. A Korm. rendelet szövegében meglehetősen félrevezető, de legalábbis érthetően bizonytalanságot keltő a „tanár”, „tanárbéremelés” szavak használata, amelyek helyett a „pedagógus”, illetve „pedagógusok illetménye” szavak, kifejezések használata lenne szabatos és a jogszabályoknak megfelelő. Mindezek a nem egészen helyénvaló megnevezések nyilván a munkaanyagból maradtak benne a megjelent jogszabályban, de már tavaly is ezzel a szóhasználattal találkoztunk. A 2025. évi illetményemelésre vonatkozó rendelkezések azonban nem csak a tanárokra, hanem a tanítókra, óvodapedagógusokra, gyógypedagógusokra, fejlesztő pedagógusokra és egyéb pedagógusokra is vonatkoznak. Ennek alapját a Korm. rendelet 1. §-ának 2. és 3. pontjában megjelenő rendelkezések képezik, amelyek így szólnak:
2. tanár: a Púétv. szerinti pedagógus-előmenetel hatálya alá tartozó pedagógus és pedagógus szakképzettséggel vagy szakképesítéssel rendelkező nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatott, továbbá a Gyvt. 15. § (10a) bekezdése alapján felsőfokú iskolai végzettséggel a Kjt.vhr. 2/a. számú melléklete szerinti pedagógus munkakörben foglalkoztatott;
3. tanárbér:
a) a köznevelésben foglalkoztatott tanár havi illetménye – ideértve az esélyteremtési illetményrészt, valamint a mesterfokozat és az egyes tantárgyak után járó illetménynövekedést és a pályakezdés után járó illetménynövekedést –, valamint a tartós pótlékok és megbízási díjak;
b) a Gyvt. hatálya alá tartozó intézményekben pedagógus munkakörben foglalkoztatott személy havi illetménye, munkabére, ideértve a mesterfokozat és az egyes tantárgyak után járó, valamint a további szakképesítés, szakképzettség után a Kjt. alapján járó illetménynövekedést, a pályakezdés után járó illetménynövekedést, továbbá a Kjt. alapján járó keresetkiegészítés, valamint a Kjt. és az Mt. alapján járó tartós pótlékok.
A 2025. január 1-jén bevezetett illetményemelés tehát minden pedagógus és pedagógus szakképzettséggel vagy szakképesítéssel rendelkező nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatottra vonatkozik, akiknek a foglalkoztatása a Púétv. rendelkezései szerint (óvodapedagógus, tanító, tanár, gyógypedagógus, fejlesztő pedagógus, stb. munkakörökben) történik. Vonatkozik továbbá a Gyvt. 15. § (10a) bekezdése alapján felsőfokú iskolai végzettséggel a Kjt. vhr. 2/a. számú melléklete szerinti pedagógus munkakörben foglalkoztatott kollégákra is.
2. A 2025. január 1-jei illetményemelés mértéke
A Korm. rendelet 3. § (3) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a munkáltató az egyes tanárok (értsd a fentiek szerint: a pedagógus előmeneteli rendszer hatálya alá tartozó pedagógusok) 2024. december 1-jei pótlékok, megbízási díjak nélküli Púétv. 98. §-a szerinti illetményét, munkabérét – beleértve az esélyteremtési illetményrészt és a mesterfokozat, továbbá az egyes tantárgyak után járó illetménynövekedést is –
a) Pedagógus I. fokozat esetén legalább 21,4%-kal,
b) Pedagógus II. fokozat esetén legalább 19,0%-kal,
c) Mesterpedagógus fokozat esetén legalább 13,8%-kal,
d) Kutatótanár fokozat esetén legalább 12%-kal köteles emelni.
A 4. § rendelkezése szerint a fenntartó a kiegészítő támogatást a 3. §-ban meghatározottak szerint 2025. december 31-ig használhatja fel. Ha a fenntartó a ténylegesen foglalkoztatott tanár esetén a 3. §-ban foglaltakat maradéktalanul nem teljesítette, az adott tanárra (pedagógusra) eső kiegészítő támogatás összegét a központi költségvetés részére visszatéríti.
A Korm. rendelet 7. § (1) bekezdésével módosította a 401/2023. (VIII.30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 88. § (1) bekezdését, amellyel a Gyakornok fokozatba sorolt pedagógusok illetményét 2025-ben 640.900 Ft-ban állapítja meg. Ez azt jelenti, hogy a gyakornokok illetménye 2025-ben minimum 21,4%-kal emelkedik.
Ugyenez a szakasz módosítja a Vhr. 88/A. §-ában a pedagógus, valamint a pedagógus szakképesítéssel vagy szakképzettséggel rendelkező nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatott kollégák tartós pótlékok és megbízási díjak nélküli havi illetményét a Púétv. 98. § (2) és (3) bekezdésében foglaltak figyelembevételével olyan módon, hogy a havi illetmény összege – az esélyteremtési illetményrészt ide nem értve –
a) Pedagógus I. esetén 653 100 forinttól 1 290 800 forintig,
b) Pedagógus II. esetén 660 400 forinttól 1 375 600 forintig,
c) Mesterpedagógus esetén 716 900 forinttól 1 654 400 forintig,
d) Kutatótanár esetén 840 000 forinttól 1 781 600 forintig terjedhet.
A Púétv. 98. § (2) bekezdésére történő hivatkozás az illetmények differenciált megállapításának lehetőségére, a (3) bekezdésre történő hivatkozás pedig a pedagógusok teljesítményértékelését követő differenciálás lehetőségét tartalmazza.
Vessük most össze a 2025. január 1-től alkalmazandó új illetménysávok alsó és felső határait a 2024-ben érvényes illetményadatokkal.
A táblázat adatait, az illetménysávok alsó és felső határának változását tanulmányozva azt látjuk, hogy az illetménysávok alsó határának emelkedése megegyezik a Korm. rendelet 3.§ (3) bekezdésében meghatározott minimális emelési mértékkel. A 2025-ben megállapítandó illetmények szempontjából ez egyrészt azt jelenti, hogy a teljes munkaidőben alkalmazott kollégák illetményének el kell érnie a besorolási fokozatukra a Korm. rendeletben megállapított illetménysáv alsó határát. Azok tehát (sok ilyen kolléga van az országban), akiket a munkáltatójuk 2024-ben az illetménysáv alsó határa szerinti minimum illetménnyel sorolt be, az egyes fokozatokban minimum a táblázatban megállapított 21,4%, 19,0%, 13,8%, 12,0% illetményemelésben részesülnek. Azon kollégák esetében pedig, akiknek az illetménye 2024-ben meghaladta a besorolásuknál érvényes illetménysáv alsó határát, a 2024. december 1-jei pótlékok, megbízási díjak nélküli illetményük – ide értve az esélyteremtési illetményrészt és a mesterfokozat, továbbá az egyes tantárgyak után járó illetménynövekedést is – az egyes fokozatokban 21,4%, 19,0%, 13,8%, 12,0%-kal kell emelni az illetményeket. Tehát azok, akik 2024-ben az illetménysáv alsó határa felett voltak besorolva – alkalmazva a Púétv. 98. § (2) bekezdése szerinti differenciálási lehetőséget – szintén részesülnek a Korm. rendelet 3. § (3) bekezdése szerinti illetményemelésben, amely százalékos értékét tekintve megegyezik az illetménysávok alsó határának emelési mértékével. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az egyes fokozatokba besorolt pedagógusokat (és a nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben pedagógus szakképzettséggel rendelkező kollégákat) a 2024. december 1-jei illetményükhöz viszonyítva az egyes fokozatokban minimum 21,4%, 19,0%, 13,8%, 12,0%-os illetményemelés illeti meg. Azok tehát, akiknek 2024. december 1-jén a fokozatukra meghatározott illetménysáv alsó határa feletti összegben határozták meg az illetményüket, szintén az alábbi minimális illetményemelésben részesülnek:
- Pedagógus I. fokozatban minimum 21,4%
- Pedagógus II. fokozatban minimum 19,0%
- Mesterpedagógus fokozatban minimum 13,8%
- Kutatótanár fokozatban pedig minimum 12,0%
A Korm. rendelet tehát bizonyos értelemben „konzerválja” a 2024-ben az illetménysáv minimumánál magasabb összegben megállapított illetményeket azzal, hogy ebben az esetben is ugyanolyan százalékos minimális illetményemelést rendel el, mint az illetménysáv alsó határára besorolt kollégák esetében. Természetesen nincs akadálya annak, hogy a munkáltató egyes pedagógusok esetében a Korm. rendelet fenti rendelkezéseiben szereplő százalékos illetményemelésnél nagyobb mértékű illetményemelést alkalmazzon. Az illetmények megállapításakor továbbra is lehetőség van a Púétv. 98. § (2) bekezdésében meghatározott szempontok (pl. szakmai gyakorlat mértéke, a kinevezésben szereplő további szakképzettség, a munkaköri feladatokon túl önkéntesen vállalt többletfeladatok, stb.) szerinti differenciálásra, illetve 2025. szeptember 1-jétől a pedagógus teljesítményértékelés eredményei szerinti differenciálásra.
A Korm. rendelet 4. §-a úgy rendelkezik, hogy a fenntartó a kiegészítő támogatást a 3. §-ban meghatározottak szerint 2025. december 31-ig használhatja fel. Ha a fenntartó a ténylegesen foglalkoztatott tanár esetén a 3. §-ban foglaltakat maradéktalanul nem teljesítette, az adott tanárra eső kiegészítő támogatás összegét a központi költségvetés részére visszatéríti.
3. A havi illetmény részét képező egyéb juttatásokra vonatkozó szabályok változása
A Korm. rendelet 8. §-ában rendelkezett arról, hogy módosítja a Vhr. 95/A. § (2) bekezdésében megállapított, a természettudományos tárgyak oktatásához megfelelő tanári szakképzettséggel rendelkező illetménykiegészítésének mértékét. A Vhr. 5. sz. mellékletében meghatározott tantárgyat tanító, a tantárgy tanításához megfelelő tanári szakképzettséggel rendelkező pedagógusok esetében a 2024-ben előírt 4% helyett 2025-ben már 7% illetménynövekedést kell alkalmazni (a továbbiakban: egyes tantárgyak után járó illetménynövekedés). Az egyes tantárgyak után járó illetménynövekedés nem illeti meg azokat a pedagóguskollégákat, akik a szóban forgó tantárgyat tanítják ugyan, de annak tanításához nem rendelkeznek megfelelő tanári szakképzettséggel. A hatályos jogszabályok szerint pl. a tanító szakképzettséggel rendelkező kolléga jogszerűen taníthatja a nyolcadik évfolyamon a matematika tantárgyat, mert erre a Vhr. felhatalmazást ad, de nem rendelkezik a tantárgy tanításához szükséges matematika tanári szakképzettséggel, ezért esetében a 7%-os illetménynövekedés nem alkalmazható.
A Korm. rendelet 7. § (2) bekezdésével bevezette a gyakornokok számára a pályakezdés után járó illetménynövekedés alkalmazását. A Gyakornok fokozatba sorolt pedagógus a Púétv. 98. § (5) bekezdése szerinti (esélyteremtési illetményrészt nem tartalmazó) havi illetményének pótlék és egyes köznevelési feladatokért járó megbízási díj nélküli összegét havonta 10.600 forinttal magasabb összegben (a továbbiakban: pályakezdés után járó illetménynövekedés) kell meghatározni. Ez azt jelenti, hogy 2025. január 1-jétől a Gyakornok fokozatba sorolt kollégák illetménye 640.900 Ft + 10.600 Ft, azaz legalább 651.500 Ft. Ez azt jelenti, hogy a gyakornokok illetménye 2025-ben a 2024. évi 528.800 Ft-hoz képest valójában minimum 23,39%-kal, a többi fokozatban előírt illetményemelésnél magasabb mértékben emelkedik.
Amennyiben a Gyakornok a naptári év közben Pedagógus I. fokozatba kerül átsorolásra, a pályakezdés után járó illetménynövekedésre a tárgyév december 31-ig jogosult marad. A pályakezdés után járó illetménynövekedés nem csak azokat illeti meg, akiket 2025. január 1-jén vagy azt követően neveztek ki Gyakornok fokozatba, hanem azokat is, akik korábban kerültek gyakornoki besorolásba, és 2025-ben is Gyakornok fokozatba vannak besorolva. A pályakezdés után járó illetménynövekedésről a Vhr. 95/A. § (6) és (7) bekezdései rendelkeznek. Utóbbi arról szól, hogy az esélyteremtési illetményrész alapjául szolgáló havi illetmény összegének részét képezi a pályakezdés után járó illetménynövekedés is.
4. A kinevezések módosításának határideje
A Korm. rendelet 7. §-ának (4) bekezdése úgy rendelkezik, hogy pedagógust 2025. január 1-jétől megillető illetményt tartalmazó kinevezési okmányt a munkáltatónak 2025. január 25-ig kell kiállítania. Az emelt illetmények szerinti összeget először 2025. február hónap elején kapják kézhez a pedagógusok.
Kelt: 2025. január 11-én
Petróczi Gábor tanügyigazgatási szakértő
c. főiskolai docens