A PTTR kötelező használata a pedagógus-továbbképzés intézményi programjának elkészítésekor
Az Oktatási Hivatal honlapjára 2025. április 3-án feltett tájékoztatójában a Pedagógus-továbbképzést Támogató Rendszer (továbbiakban: PTTR) kötelező használatát tette közzé. A PTTR létezésére, bevezetésére és kötelező használatára vonatkozó jogszabályi rendelkezést a pedagógus-továbbképzés rendszeréről szóló 419/2024. (XII. 23.) Korm. rendelet nem tartalmaz, ezért ennek kötelező alkalmazásáról korábban nem lehetett információnk. Az Oktatási Hivatal által közzétett információ ezen a linken érhető el:
https://www.oktatas.hu/tovabbkepzes/pedagogus_tovabbkepzesek/nyilvantartas
A pedagógus-továbbképzés intézményi programjának 2025. április 30-ig történő elkészítését azzal igyekeztem segíteni, hogy az iskolák és az óvodák számára mintaszabályzatot készítettem, amelynek során igyekeztem minden olyan kötelezettségnek eleget tenni, amelyet a jogszabályok előírnak a pedagógus-továbbképzés intézményi programja számára. A 2025. április 3-án kiadott Hivatali tájékoztató azonban világossá tette, hogy a pedagógus-továbbképzés intézményi programját nem a szokásos formában, az intézményben elkészített, tárolt és iktatott dokumentumként kell elkészíteni, hanem az kizárólag a Hivatal által biztosított informatikai rendszer alkalmazásával lehetséges. Az igazgatóknak szóló – dátumot nem tartalmazó – tájékoztató itt érhető el:
Tajekoztato_igazgatoknak_honlapra.pdf
Az igazgató kizárólag a PTTR rendszeren keresztül tud az egyes pedagógusai számára tartalmi megújító, valamint választható továbbképzéseket kijelölni. Az intézményi továbbképzési programot tehát az igazgatónak minden esetben a Hivatal által fejlesztett PTTR rendszerben kell elkészítenie. A PTTR rendszerben 2025. április 30-ig elvégzendő igazgatói feladatok tehát a következők:
- minden pedagógushoz hozzá kell rendelni a PIR-ben (a pedagógus-továbbképzések nyilvántartása) az adott tanévre/nevelési évre regisztrált tartalmi megújító továbbképzések közül az általa kijelölteket, a választható pedagógus továbbképzések közül pedig a pedagógus által kiválasztottakat,
- az intézményi programnak tartalmaznia kell valamennyi, a 2025/2026-os nevelési és /vagy tanévre kijelölt pedagógushoz a hozzárendelt/választott továbbképzést tantárgyanként, munkakörönként az egyes pedagógusok esetében a képzésre fordítandó időkeret megjelölésével,
- az így elkészített pedagógus-továbbképzési intézményi program a PTTR-ből egyszerűen exportálható lesz egy Excel táblázatba, amelyet az igazgatónak 2025. április 30. előtt el kell küldenie fenntartójának jóváhagyásra,
- egyben fel kell hívnia a fenntartó figyelmét arra, hogy a pedagógus-továbbképzés intézményi programját az igazgatónak április 30-ig le kell zárnia, tehát a fenntartónak megfelelő időben nyilatkoznia kell a program jóváhagyásáról,
- a fenntartó által elfogadott intézményi programot az igazgató a PTTR-ben április 30-ig köteles lezárni.
A pedagógus-továbbképzés intézményi programjának elkészítését és lezárását követően az igazgatónak értesítenie kell azokat a pedagógusokat, akiknek pedagógus-továbbképzést kell teljesíteniük a PTTR-be felvitt döntése alapján.
A PTTR arra is alkalmas, hogy az egyes pedagógusok által teljesített továbbképzésekről a pedagógus által bemutatott tanúsítványok alapján az igazgató rögzíteni tudja a képzési fajtánként megszerzett kreditet, és a tanúsítványban megjelenő, az intézmény számára fontos továbbképzési adatokat, így nyomon tudja követni az érintett pedagógus öt éves továbbképzési kötelezettségének a teljesítését.
Az Oktatási Hivatal által működtetett Pedagógus-továbbképzést Támogató Rendszer (PTTR) kötelező használatáról április 3-án történt rendelkezés alapján az általam jóval korábban elkészített iskolai és óvodai minta-továbbképzési szabályzatok immár nem használhatóak, hiszen az egyes pedagógusok továbbképzési kötelezettségét és a számukra elrendelt, illetve általuk választott továbbképzéseket a PTTR felületén kell rögzíteni. Elnézést kérek, ha valakinek ezzel kapcsolatban felesleges munkát okoztam!
Ugyanakkor az elmúlt 27 év pedagógus-továbbképzési tapasztalatai alapján megfogalmazhatjuk, hogy feltétlenül szükség volt a pedagógus-továbbképzési rendszer központosított vezetésére, nyilvántartására, azaz az oktatásirányítás ennek megfelelő lépéseit, a PTTR bevezetését és alkalmazását igazgatói munkánkat könnyítő, a nyilvántartást jelentősen egyszerűbbé tevő fejleményként értékelhetjük.
Kelt: 2025. április 4-én 10.00 órakor
Petróczi Gábor
tanügyigazgatási szakértő, c. főiskolai docens